Skocz do Menu Strony | Skocz do Zawartość Strony
2 March, 2009

Już ponad jedenaście tysięcy wniosków wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem Internetu. Zakład jest jedną z pierwszych instytucji publicznych w kraju, która udostępniła swoim klientom taką możliwość.

Od maja 2007 roku z ZUS-em nie trzeba się kontaktować wyłącznie osobiście. W wielu sprawach do lamusa odeszły papierowe dokumenty. Teraz szereg wniosków można złożyć za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego.

Ten specyficzny w swojej formie urząd możemy znaleźć w Internecie pod adresem http://eup.zus.pl/. Za jego pośrednictwem, bez wychodzenia z biura, złożymy m.in. wnioski: wniosek płatnika o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS-EWN), wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS-EWZ), wniosek płatnika o zwrot nadpłaconych składek (ZUS-EZS), czy wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (ZUS-EPW). Dodatkowo, korzystając z usług urzędu elektronicznego, możemy zgłosić reklamację do informacji o stanie konta ubezpieczonego (ZUS-ERU) oraz złożyć wniosek o wydanie programu Płatnik (ZUS-EWP).

W ciągu niespełna dwóch lat funkcjonowania Elektronicznego Urzędu Podawczego klienci ZUS skorzystali z niego blisko 11,5 tys. razy. Najczęściej składano wnioski o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami – wystąpiło o to prawie 6 tys. płatników.

Aby złożyć wniosek w formie elektronicznej wystarczy mieć dostęp do Internetu oraz posiadać kwalifikowany certyfikat (e-podpis), zapisany na karcie kryptograficznej, wraz z odpowiednim czytnikiem.

Każdy wysłany drogą elektroniczną wniosek otrzymuje w Zakładzie unikalny numer, podawany w poczcie zwrotnej w Urzędowym Poświadczeniu Odbioru Wniosku. Dzięki niemu na specjalnej podstronie EUP można uzyskać informacje o stanie zaawansowania sprawy. Odpowiedź na wniosek przekazywana jest zgodnie z życzeniem wnioskodawcy: tradycyjną pocztą na wskazany adres lub pocztą elektroniczną (nie dotyczy to jedynie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami, które może być wydane tylko w formie papierowej). Odpowiedź może być też pozostawiona do odbioru osobistego w placówce ZUS.

- Systematycznie rosnąca liczba wniosków składanych do Zakładu za pośrednictwem Internetu świadczy o tym, że utworzenie Elektronicznego Urzędu Podawczego było bardzo dobrą decyzją. Coraz więcej klientów posługuje się w kontaktach z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bezpiecznym podpisem elektronicznym. Przyrost ten łatwiej zauważyć w procesie przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej. W styczniu bieżącego roku już 64 proc. płatników składek przekazujących dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej posłużyło się bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wszystkich, którzy jeszcze z internetowej drogi kontaktu z ZUS-em nie korzystają, serdecznie do tego zachęcam. To bardzo prosta i bardzo szybka forma załatwienia sprawy – mówi Grażyna Lisowska, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów w Centrali ZUS.

Źródło: ZUS

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment