Skocz do Menu Strony | Skocz do Zawartość Strony
14 June, 2012

Otwierając działalności gospodarczą zastanawiamy się, jak wprowadzić do niej samochód osobowy. Mamy dwie możliwości: możemy wprowadzić auto jako środek trwały i amortyzować je lub też prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu. Przy wyborze formy należy zastanowić się nad skutkami sprzedaży czy wycofania z działalności tego właśnie samochodu.

Wycofanie samochodu z firmy – skutki w podatku dochodowym i w podatku VAT

Wycofanie samochodu z majątku trwałego firmy i przekazanie go na potrzeby prywatne przedsiębiorcy (właściciela firmy) nie stanowi odpłatnego zbycia, o którym mowa w art.14 ust.2 pkt.1 ustawy o PDOF i w konsekwencji nie spowoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu tej ustawy.
Przedsiębiorca nie uzyskuje w takiej sytuacji żadnego przysporzenia majątku, lecz dokonuje tylko przesunięcia w obrębie własnego majątku – a zatem czynność ta jest neutralna na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W podatku VAT wygląda to trochę inaczej. Przekazanie samochodu na cele prywatne wywołuje te same skutki co sprzedaż, jest zatem – co do zasady – opodatkowane. Jednakże w sytuacji, gdy od nabycia prawa do rozporządzania samochodem jako właściciel (od zakupu-wykupu z leasingu) upłynęło przynajmniej pół roku, zastosowanie będzie miał przepis z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku § 13 ust.1 pkt.5 w sprawie VAT w związku z art.43 ust.2 ustawy o VAT. W konsekwencji przekazanie na cele prywatne samochodu będzie zwolnione z VAT, czyli kwota VAT należnego nie wystąpi.

Jeśli wycofanie samochodu z działalności gospodarczej jest zwolnione z VAT, to zmienia się przeznaczenie samochodu (z działalności opodatkowanej na czynność zwolnioną z VAT). Konieczna może być korekta podatku z faktury zakupu-wykupu, zgodnie z art.91 ustawy VAT (w przypadku jeżeli VAT został odliczony przy zakupie-wykupie samochodu), gdy wartość początkowa pojazdu przekroczyła 15.000 zł, a okres użytkowania jest krótszy niż 5 lat.

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment